Podivná paní Savageová - John Patrick

Slovo o autorovi

Několiv slov o autorovi, natyto údaje se obvykle zapomíná. John Patrick se narodil r.1907 v Louisvelle (stát Kentucky). Jeho mládí nebylo zdaleka radostné. Rodiče ho opustili a on se protloukal, jak jen to šlo. Dokonce skončil i v domově pro delikventní mládež. Prošel tvrdou školou života, která mu později byla velkou inspirací. Ještě ne dvacetiletý začal v San Franciscu pracovat v rozhlase a postupně se stal oblíbeným autorem rozhlasových relací, až se mu nakonec podařilo uspět jako scénáristovi v Hollywoodu. Za druhé světové války bojoval ve svazu britské armády pod vedením maršála Montgomeryho v Africe, později i v Barmě a v Indii.

Svou úspěšnou dramatickou prvotinu napsal na palubě válečné lodi při návratu do USA – hru Horké srdce. A pak následovaly hry další, mezi nimi i Podivná paní Savageová. Její úspěch byl celosvětový a z Patricka se stal vysoce vážený dramatik. Z tantiem za své hry si koupil velkou farmu ve státě New York, později se usadil na Amerických Panenských ostrovech.

Úspěch Podivné paní Savageové přiměl Patricka k napsání pokračování ve hře Paní Savageová je v rozpacích. Z autorského pera Johna Patricka vzešly i další velmi úspěšné hry, namátkou uvádím jen některé: Malá čajovna (hra ze všech nejúspěšnější), skvělá tetralogie.

O Opale, Tančící myš, Rajčatům se letos nedaří, Pohleď a budeš udiven, To zavinil Mackbeth.

John Patrick získal za svého života řadu ocenění, především nejvyšší americké literární uznání – Pulitzerovu cenu.

Patrick byl bytostný humanista. Ve svých hrách vyjádřil nenávist k válce, odmítal překotný život velkých měst, nesnášel duchaprázdné společenské večírky. Neměl také rád „až příliš normálních lidí“, jak sám říkal. A jeho postavy jsou právě takové.

Zemřel v roce 1995, kdy byl nalezen mrtvý ve své pracovně.

Uvádějí-li Tyláci z Patrickova odkazu právě Podivnou paní Savageovou, vzdávají hold jedné z největších osobností světové dramatiky 20. století.

Slovo o hře

Jak víme z historie, divadelní hry byly vždy prostředkem ke společenské kritice. Za všechny stačí jistě uvést velikány J. K. Tyla a jeho hry oslavující češství, bojující proti rakouskému mocnářství a K. Čapka s jeho silně protiválečnou divadelní tvorbou. Z nedávné minulosti, kterou stále pamatují mnozí z nás, vyzdvihněme hry kritizující komunistický režim, absurdní dramata V. Havla.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud tvůrci chtěli něčeho dosáhnout, oslovit širší publikum a upozornit na aktuální nevyhovující až nepřijatelnou situaci, museli na chvíli upustit od veseloher, museli oželet žádaný ostrovtip a všude znějící smích. Tak jako my v rámci vrcholících oslav 180 výročí DS Tyl v Mnichově Hradišti Zvolili jsme Johna Patricka, záruku světové kvality. Věříme, že divadlo může lidem stále něco dát, něco hlubšího než občas bezduchý a laciný, i když milý, humor. Naším cílem je oslovit vás, naše věrné diváky, z trochu jiného úhlu, snad se nám podaří prostřednictvím tohoto dech beroucího díla, ukázat na některé hodnoty, které jsou v dnešní době stále poplatné.

Je jen na vás, jak přijmete tuto hru, ale i když možná budete na jejím konci vstávat ze sedadel s jinými pocity než s bezbřehou radostí, nezapomínejte, že humor není vším a že divadlo se nemůže vždy podřizovat převládajícím náladám ve společnosti, a to musí platit v každé době.

Osoby a obsazení

Rodina Savageů
Ethel SavageováRadmila Smutná
Lilly BelleIva Flodrmanová
TitusRudolf Vízek
SamuelVáclav Cihlář


Hosté v sanatoriu
Fairy MayAneta Hoření
FlorenceIrena Maděrová
paní PaddyováJiřina Vodáková
HannibalJan Pekař
JeffreyJan Pešán


Zaměstnanci sanatoria
Slečna WilhelminaVěra Smolíková
Doktor EmmettJiří Žižka


SvětlaMichal Václavek
ZvukJan Soldán
Text sledujeJana Flanderková
Eva Cihlářová
Scény a kostýmyNaďa Kvapilová
Textová úprava a režieJosef Flanderka

Poděkování

Za finanční přispění Města Mnichovo Hradiště

Za sponzorský dar firmě Miloslav Hojer - RYHOTERM

Fotografie z představení

Foto: Slávek Růta/PSPA